نوشیدنی که توهم زاست!

آشامیدن مواد کافئین دار، به اندازه بیشتر از ۵ لیوان طی روز حالات توهم و روان پریشی را در آدم ایجاد میکند. کافئین موجود در قهوه می‌تواند حالت توهم زایی ...

0 23

خوردن زیاد قهوه طی روز سبب پیدایش توهم میشود …

آشامیدن پنج فنجان قهوه طی روز یا بیشتر امکان دارد سبب حالت توهمی در فرد شود. کافئین موجود در قهوه می‌تواند حالت توهم زایی را ایجاد نماید. کافئین ماده‌ای است که در اغلب موارد در تولید داروهای سایکواکتیو (فعال کننده روان) استفاده میشود.

قهوه و دیگر آشامیدنی‌های کافئین دار مانند چای ، نوشابه ‌های بدون گاز و نوشابه ‌های انرژی زا محرک عصب‌های مغز هستند و وقتی به میزان فراوان مصرف شوند گرایش مغز را به توهم زایی بیشتر می‌کنند.
افزایش میزان کافئین در بدن توام با افزایش اتفاقات اضطراب و نگرانی زا بگونه‌ای با هم تعامل می‌یابند که نهایتا باعث بروز افکار توهم زا در افراد تندرست می‌شوند.
در مصرف این قبیل نوشیدنی‌ها که میتوانند مصارف دارویی داشته باشند باید احتیاط‌های واجب و ضروری انجام شود.

عارضه‌های آشامیدن قهوه بیشتر از اندازه

افزایش دهنده سوخت و ساز

کافئین ماده‌ای است که می‌تواند سبب تغییر اخلاق و رفتار، افزایش کارکرد ذهنی و بدنی و سوخت و ساز شما شود.

بکارگیری دوزهای متناسب و میانه برای اغلب مردم بافایده است ولی دوزهای بالای کافئین احتمال دارد پیامدهای جانبی ناخوشایند و حتی پرخطر داشته باشند.

این اثرات بر همه یکسان نیست و برخی از افراد در برابر کافئین بسیار مقاوم هستند، بدون این که گرفتار عارضه‌های آن شوند.

کافئین آغازگر اضطراب

گرچه دوزهای اندک و میانه کافئین توانایی دارند هشیاری را بیشتر کنند ولی دوزهای بالا و ناپسند به علت تراوش آدرنالین که سبب شتاب دادن به تپش قلب نیز میشود در خیلی از افراد ایجاد احساس اضطراب میکند.

چنانچه با خوردن قهوه احساس شدید اضطراب و یا ضربان قلب دارید می‌بایست در مصرف کافئین خود تجدید نظر کنید.

تغییر عادات خواب

استفاده بیش از حد کافئین می‌تواند سبب ازدیاد زمان به خواب رفتن شما و با کاهش کل وقت خواب شود که باز به ژنتیک فرد وابسته است و احتمال دارد اثرات کافئین بین یک ساعت و نیم تا نه ساعت و بطور میانگین ۵ ساعت در بدنتان باقی بماند.

پس توجه به میزان و زمان کافئین در بهینه سازی خواب شما مهم است.

تحریک سیستم هاضمه

قهوه می‌تواند سبب برانگیختن سیستم هاضمه شود ولی دوزهای بالا سبب پیدایش اسهال و تحریک ریفلاکس اسید معده شود.

کافئین در دوزهای بالا میتواند منجر به وابستگی روانی و جسمانی شما شده و بی آن که متوجه بشوید باعث مختل شدن در کارکرد هر روزه شما شود.

کافئین فشار خون را بخصوص در دوزهای بالا، پیش از ممارست و یا انسانهایی که به ندرت کافئین مصرف میکنند بیشتر می‌کنند.

که خوشبختانه این بالارفتن فشار خون موقت است اما چنانچه بالارفتن فشار خون دارید به دوز و زمان مصرف کافئین توجه نمایید.

اگر پس از آشامیدن کافئین متوجه افزایش تپش فلب خود شدید، مقدار استفاده کافئین خود را بررسی نمایید. زیرا سبب برانگیختن تپش قلبتان میشود.

نشانه‌های کوتاه مدت

در پایان گرچه کافئین سبب ازدیاد انرژی میشود ولی در دوزهای بالا سبب پیدایش ملال و خستگی درازمدت در شما شود.

ضمنا چنانچه حس میکنید گرفتار ادرار کردن مکرر هستید و این مسئله برایتان آزار دهنده است میتواند یکی از علل و دلایل آن استفاده بیش از حد کافئین باشد.

کافئین دارای نشانه‌های کوتاه مدت و دراز مدت است.

نشانه‌های کوتاه مدت کافئین بیشتر از حد معمول است زیرا کافئین در درجه نخست در مغز کار میکند و بر کارکرد انتقال دهنده‌های عصبی و محرک موثر است.

چنانچه شما گرفتار بی قراری، اضطراب، سرگیجه، رنجش معده وبیخوابی، تپش قلب سریع می‌شوید از عارضه‌های کوتاه مدت کافئین است و بایست در مصرف قهوه خود تجدید نظر کنید.

مقدار استفاده مجاز کافئین

در خصوص مقدار استفاده مجاز هر روزه کافئین، همانگونه که قبلا نیز عنوان کردیم مقدار استفاده مجاز در انسانهای مختلف متفاوت است.

اشخاص جوان افزون‌تر از افراد با سن بالا قادر به مصرف کافئین و تحمل آن هستند.

هم چنین محتوای کافئین در یک فنجان قهوه بسیار متغیر است و میتواند کافئین موجود در یک فنجان قهوه از پنجاه تا ۴۰۰ میلی گرم متفاوت باشد.

حداکثر میزان کافئین دریافتی در طی روز ۴۰۰ میلی گرم طی روز است و با عنایت به دوز کافئین قهوه مصرفی تان از یک تا ۴ فنجان برای افراد بزرگسال توصیه میشود.

ولی یادتان باشد منابع دیگری علاوه بر قهوه از جمله چای، نوشابه، نوشابه‌های انرژی زا، شکلات و بعضی از داروها وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + بیست =