عوامل موثر در اسهال کودکان

عوامل اسهال در اطفال را بشناسید:

درمان اساسی این میباشد که میزان استفاده از مایعات برای طفل خود را زیاد کنید که با آشامیدنی‌های خاصی این آب رسانی انجام میشود و بعد از هر دفعه فقدان اب (با قضای حاجت شل و آبکی) باید طفل خود را به مصرف آشامیدنی تشویق نمایید بعد در حالتی که حس میکنید فرزند شما اب جسم خود را زیاد از دست داده به دکتر متخصص مراجعه نمایید و یا چنانچه نشانه‌های نگران کننده‌ای چون نکته‌های زیر را مشاهده کردید ضرورتا به دکتر مراجعه کنید:

چه چیز سبب اسهال حاد می‌شود؟
دلیل رایج ان عفونت روده می‌باشد (در اصطلاح پزشکی نشانه‌های رایج عفونت روده اسهال و استفراغ می‌باشد)

– در درجه نخست یک نوع ویروس دلیل رایج اسهال میکروبی در بخش زیادی کشورها می‌باشد و گهگاه هم دلیل ان میکروبی می‌باشد.

ویروس‌های مختلف توانایی دارند به آسانی از طریق تماس نزدیک از شخصی به شخص دیگر انتقال یابند یا هنگامی که فردی الوده وظیفه‌ی اماده سازی خوراک برای بقیه را برعهده بگیرد به عنوان نمونه عفونت ویروس رایج‌ترین دلیل اسهال در اطفال انگلیس می‌باشد تقریبا هر طفل در انگلیس یکبار پیش از پنج سالگی به چنین عفونتی دچار میشوند ادنوویروس یک دلیل رایج دیگر می‌باشد.

– مسمومیت تغذیه‌ای (خوردن غذای الوده به میکروب) سبب میشود در برخی موارد اسهال پیش بیاید یک نوع مسمومیت تغذیه‌ای هست که بطور معمول توسط تعدادی از باکتری‌ها بوجود می‌آید که نمونه متداول و رایج این نوع باکتری کمپیلوباکتر، سالمونلا و اشرشیا کولی می‌باشد. سموم ایجاد شده توسط باکتری می‌تواند. مسمومیت تغذیه‌ای ایجاد نماید و گروهی از انگل‌ها همچنین میتوانند. مسمومیت تغذیه‌ای ایجاد نمایند.

– هم چنین اب الوده شده با باکتری‌ها نیز میتواند از علت‌های مسمومیت میکروبی علی الخصوص در کشورهایی با بهداشت پایین باشد.

– علت‌های غیر میکروبی اسهال حاد در اطفال نادر است که به عنوان نمونه کولیت (التهاب روده) و تحمل نکردن برخی خوراکی‌ها و انواع اختلالات نادر روده

سایر این نوشتار وبسایت تنها به اسهال حاد در اطفال می‌پردازد و مقالات دیگری نیز در این مورد موجود میباشد که به دیگر میکروب هایی که سبب اسهال میکروبی می‌شوند می‌پردازد.

نشانه‌های اسهال حاد میکروبی چه می‌باشد؟
نشانه‌های می‌تواند نه چندان شدید باشد و فرد برای ۱ الی دو روز معده اش ناراحت شود و به اسهال نه چندان شدید گرفتار شود یا به اسهال ابکی و شدید برای چند روز یا بیشتر دچار شود اسهال به معنی مدفوع شل و ابکی می‌باشد و بطور معمول دست کم سه بار در بیست وچهار ساعت فرد احتیاج به تخلیه مدفوع دارد و هم چنین خون یا موکوس امکان دارد در مدفوع ظاهر شود.
درد‌های کرامپی نیز در شکم متداول هستند و درد احتمال دارد براحتی در هر زمانی در حین اسهال بوجود بیاید. و استفراغ , میزان حرارت بالا و درد اندام و سردرد همچنین میتوانند از نشانه‌های ان باشند.
اسهال بیشتر برای سه تا پنج روز محتمل است به طول انجامد که غالبا برای چند روز زمان میبرد که بعد ازهر استفراغ متوقف میشود و احتمال دارد بهد از چند هفته نیز هم چنان مدفوع شل باقی بماند. و بعضی اوقات نشانه‌های دیگری را نیز مشاهده می‌کنیم.

کاهش آب بدن

نشانه‌های اندک شدن اب بدن:

اسهال و استفراغ امکان دارد باعث اندک ابی شوند بدنبال توصیه‌های پزشکی در حالتی که شما مشاهده کردید که بدن فرزندتان گرفتار اندک ابی شده است در حالتی که از نوع اندک ابی نه چندان شدید باشد باید مقادیر فراوانی آشامیدنی به طفل بدهید ما نوع دیگری اندک ابی داریم که به ان اندک ابی از نوع شدید گویند که کشنده می‌باشد مگر انکه زود درمان شود زیرا ارگان‌های بدن برای کارکرد طبیعی خود به مایعات احتیاج دارند.

– نشانه‌های اندک ابی نه چندان شدید در کودکان: خروج ادرار اندک , خشک شدن دهان , خشکی زبان و لب‌ها و اشک کم‌تر بهنگام گریه و چشم‌های گود رفته و کاستی و تحریک پذیری یا بیحال بودن می‌باشد.

– نشانه‌های اندک ابی شدید در کودکان: خواب الودگی , اندک رنگ شدن پوست , لکه دار شدن پوست , دستان سرد یا پاهای سرد , میزان خیلی اندکی ازپوشک بچه خیس شده باشد و تبفس سریع (اما بیشتر اندک عمق) میباشد که بیشتر یک امر اورژانسی پزشکی است و به توجه زیادی احتیاج دارد.

اندک ابی در اطفال گرفتار به اسهال حاد بیشتر چه وقتی رخ می‌دهد:

– در اطفال زیر یکسال (بخصوص کودکانی که اندک‌تر از ۶ ماه دارند) که این کوکان مایعات زیادی را از دست میدهند.

– کودکان زیر یکسال که وزن اندکی دارند.

– کودکان شیر خواره که از شیر مادر تغذیه میکنند.

– کودک یا نوزادی که مقدار استفاده مایعاتش در حین استفراغ کاهش می‌یابد.

– هر نوزادی که دچار اسهال و استفراغ حاد شده است (بخصوص چنانچه ۶ مورد یا بیشتر دور کردن اسهال مدفوعی را پشت سر گذاشته و استفراغ ۳ بار یا بیشتر در حین بیست وچهار ساعت گذشته)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =