همه چیز درمورد برونشیت کودکان

تمامی مواردی که می‌بایست درمورد برونشیت بدانید را در دنباله ببینید.

برونشیت عفونت راههای کوچک هوایی ریه (برونشیول) می‌باشد این یک مشکل رایج نوزادان است بایست گفت کودکان فرد بیمار جدی نیست و بطور کامل التیام و بهبود می‌یابند ولی گاهی وقتها جدی‌تر میشود و احتیاج به مراقبت‌های بیمارستانی دارد.

برونشیت

برونشیت چیست؟
برونشیت به معنای التهاب برونشیول‌ها میباشد که بطور معمول توسط یک ویروس بنام سینسیتیال تنفسی (ار اس وی) میباشد که ویروس‌های دیگری نیز وجود دارد که ار اس وی دلیل رایج سرما خوردگی می‌باشد و در بعضی ازکودکان نیز میزان راههای هوایی کودک کاهش می‌یابد که به دلیل برونشیولیت می‌باشد ویروس این مریضی در قطرات کوچک سرفه و عطسه نیز وارد هوا میشود و برونشیول‌های الوده متورم و مملو از مخاط می‌شوند.

چه کسی مبتلا به برونشیت می‌شود؟
تخمین زده میشود که در انگلیس از هر سه نوزاد در زیر سن دوازده ماهگی یک نوزاد مبتلا میشود و غالبا در بعضی اطفال در سن ۳ تا شش ماهگی رخ میدهد و برای بیشتر یک اختلال مهم بحساب می‌اید با این حال باز هم از ۱۰۰ نوزاد ۳ نوزاد در شفاخانه بستری می‌شوند و بیماری برونشیت در زیر یکسال در انها ظهور میکند کودکانی که بیشتر تحت تاثیر بیماری قرار می‌گیرند: نوزادان نارس , نوزادان گرفتار به بیماری قلبی و کودکانی که دارای بیماری ریوی مادرزادی هستند.

نشانه‌های بیماری برونشیت چیست؟
برونشیت بیشتر در زمستان رخ میدهد.

*علائم سرماخوردگی : ابریزش بینی , سرفه و تب نه چندان شدید بطور معمول دو تا سه روز نخست

*تنفس سریع , اشکال در تنفس و خس خس سبب انتقال عفونت برونشیول‌ها می‌شودو شمار تنفس در دقیقه به ۶۰ تا ۸۰ عدد در دقیقه می‌رسد.

*موجب کیپ شدن بینی و سرفه‌های شدید میشود.

*عصلات بین دنده‌ها در هنگام سرفه نیز به حرکت در می‌ایند و علت این میباشد که نوزاد سعی دارد که قادر باشد بصورت طبیعی و نرمال تنفس کند.

*کودک امکان دارد در تغذیه و مصرف آشامیدنی گرفتار مشکل شود علت این است که کودک فرد بیمار است از این جهت در هنگام مصرف خوراک کودک سعی میکند تا قادر باشد به آسانی تنفس کند.

در کل بیماری پس از دو الی ۳ روز شدت می‌گیرد و سیر بیماری از حالت نه چندان شدید تا اختلالات تنفسی جدی می‌باشد و بعد از شدت گرفتن علایم و نشانه‌های به سهولت بعد از یک الی دو هفته برطرف می‌شوند ولی سرفه‌های تحریک کننده احتمال دارد تا یک زمانی زمان ببرد که احتمال دارد تا چند هفته پس از تمام شدن بیماری باقی بماند.

بعضی کودکان احتمال دارد گرفتار خس خس یا خروپف سینه شوند و بخصوص وقتیکه سرما خورده اند و سرفه می‌کنند که به ان نشانگان برونشیولیتیک گویند که بطور معمول در حین زمان از میان میرود در برخی موارد خس خس یا خروپف اندک و افزون میگردد و یا برای چندوقتی متوقف میشود و مجدد در اثر یک سرماخوردگی اغاز میشود.

شیوه درمان برونشیولیت چیست؟
برونشیولیت یک بیماری خود محدود شونده می‌باشد و ساختار ایمنی بدن بطور رایج ویروس را پاک میکند و هیچ دارویی وجود ندارد بیماری را علاج کند وانتی بیوتیک‌ها نیز به این دلیل که عامل بیماری ویروس است و بطور معمول تجویز نمی‌شود و اهداف درمان شامل موردهای زیر می‌باشد:

*اطمینان حاصل کنید که کودک گرفتار اندک ابی نشده است در حالتی که حس میکنید فرزندتان گرفتار اندک ابی شده است آشامیدن برای او مناسب می‌باشد.

*در صورتی که تنفس او گرفتار مشکل است بایست به وی یاری کنید.

*عوارض محتمل احتمال دارد اتفاق بیوفتد باید هوشیار باشید.

درمان خانگی:
در اکثریت موارد نشانه‌های شدید نمی‌شوند و دکتر متخصص بررسی میکند و می‌بیند که کودک گرفتار اندک ابی نشده است به خوبی تنفس میکند. چنانچه که فرزندتان در حال آشامیدن و تغذیه خوبست. این یک نشانه خوبست. و تنفس راحت باعث میشود فرزند شما قادر باشد به آسانی بخوابد و در صورتیکه مشاهده کردید حال همگانی فرزند شما خوب نمی‌باشد و یا نکته‌های زیر را مشاهده کردید به طبیب مراجعه کنید:

*در صورتی که فرزندتان به خوبی خوراک نمی‌خورد و یا نمی‌نوشد.

*اگر شمار تنفس در هر دقیقه افزایش یابد.

*اگر طفل برای تنفس کردن سعی میکند.

*رنگ کودک می‌پرد و به رنگ صورتی و یا آبی در می‌اید.

ایا میتوان از برونشیت جلوگیری کرد؟
معمولا: ویروس ار اس وی سبب بیماری برونشیولیت میشود و نیز سبب سرماخوردگی و سرفه میشود و نمی‌توان بطور کامل از علایم این مریضی پرهیز کرد و معقول است که اطفال را از افرادی که خیلی زیاد سرفه میکنند یا سرماخورده اند دور نگه داریم با وجود این باز هم بیشتر ممکن نمی‌باشد و برای این اختلال هیچ واکسنی موجود نمی‌باشد ولی تحقیقات هم چنان ادامه می‌یابند.

در حالتی که دخانیات و سیگار نکشید و شیر ندهید احتمال دارد فرزند شما در مقابل گرفتار شدن به بیماری حفاظت شوند:
نوزادانی که به برونشیولیت گرفتار هستند و از شیر مادر تغذیه میکنند و بچه هایی که در خانه‌ای عاری از دود زندگی میکنند در قیاس با کودکانی که از شیر مادر تغذیه انجام نمی‌دهند و در خانه‌ای به همراه دود دخانیات زندگی میکنند کم‌تر به این اختلال با شدت زیاد دچار میشوند زیرا سیگار باعث میشود پوشش دیواره‌های هوایی نسبت به عفونت پایداری پایین‌تر داشته باشند همچنین کودکانی که از شیر مادر تغذیه میکنند نیز بخاطر داشتن انتی بادی در شیر مادر کم‌تر به بیماری برونشیت گرفتار می‌شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 11 =