تالاسوتراپی (دریا درمانی) چیست و چه مزیتی دارد؟ 

 تالاسوتراپی (دریا درمانی) چیست و چه مزیتی دارد؟ 

دریا درمانی یک شیوه درمانی با ابعاد گوناگون و روش های مختلف است. آب دریا در تقویت سیستم ایمنی ، درمان برخی بیماری های پوستی مثل اگزما ، کاهش درد و ناراحتی ، رطوبت دهی به پوست ، کاهش علائم آلرژی و غیره موثر است.
آب دریا تقریبا تمام عناصر مورد نیاز بدن را در خود به صورت محلول یا شناور دارد. همین امر باعث می شود تا وقتی در تماس با آب دریا قرار می گیرید یا از برخی آبزیان دریایی مثل جلبک ها استفاده می کنید ، عناصر مورد نیاز بدن خود را تامین کرده باشید. زیبان قصد دارد تا در جریان این نوشته دریا درمانی و ویژگی های منحصر به فرد آن را به شما معرفی کند.

دریا درمانی یا تالاسوتراپی چیست؟

دریا درمانی در گروه طب جایگزین و مکمل جای می گیرد. این شیوه درمانی شامل دوش گرفتن و پاشیدن آب گرم دریا، گذاشتن رسوب‎های دریایی و مرهم های جلبکی یا استشمام بخارات دریایی است. چنین تصور می رود که ویژگی های آب دریا اثرات سودمندی بر منافذ پوست دارد و عناصر نایاب منیزیم، پتاسیم، فسفات ، کلسیم و سدیم که در آب دریا یافت می گردند، از طریق پوست جذب می شوند.

آب و هوای دریایی، در ابتدا محرک قوا و سپس نیرو بخش و نیز آرام بخش به ویژه در ارتفاعات مجاور دریا می باشد.

داخل شدن در آب دریا، در ابتدا باعث انقباض رگ های خونی در سطح بدن و لرزش به سبب سرما گشته و سپس انبساط رگ ها شروع می شود، دستگاه گوارش و تنفس تحریک شده و سرانجام افراد احساس بهتری پیدا می کنند.

آب دریا در درجه حرارت بدن نگه داشته می شود تا یون‎های معدنی به درون خون رخنه نموده و سموم نیز بیرون روند.
آب دریا موجب باز شدن منافذ پوستی شده و جذب کانی‎های دریایی را بهبود می بخشد؛ آب دریا همچنین موجب کاهش فشار بر روی مفاصل کشیده شده می شود و با ترکیب ماساژ درمانی، می‎تواند اثرات بسیار سودمندی را بر سلامتی ایجاد کند.
جلبک ها و رسوبات دریایی که به صورت پوشاننده روی بدن قرار می گیرند نیز بدلیل درصد بالای ترکیبات محلول برای سلامت بدن مفید هستند. در حقیقت، گفته می شود پودرهای جلبکی حاوی ترکیبات ضد باکتریایی، ضد ویروسی و آنتی بیوتیکی نیز هستند.

همچنین چنین پنداشته می شود که آب شور و درمان‎های جلبکی، برای بیماری های پوستی مانند پسوریازیس ، اگزما و درماتیت آتوپیک بسیار مفید هستند و برای مشکلات ترومایی ( مانند آتروفی ماهیچه ها ، ناراحتی های مفاصل و آرتریت )، بیماری های دستگاه گردش خون ( پری فشاری ، تصلب شرائین )، بیماری های تنفسی ( آسم و برونشیت ) و التهاب مزمن ( آرتریت روماتیسمی ) نیز سودمند می باشند.

پژوهش های جدید نیز نشانگر مفید بودن دریا درمانی در اثر بخشی بر روی سیستم ایمنی ، بهبودی کیفیت خواب و مقابله با احساس خارش و التهاب موضعی است. همچنین دریا درمانی در شرایط عدم تحرک و به حرکت درآوردن بیماران بعد از جراحی مفید می باشد.

دریا درمانی برای زنان حامله یا افرادی که تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی هستند، بدلیل افزایش علائم حالت تهوع ، توصیه نمی گردد.

آب دریا با بیش از ۱۲۰ عنصر شیمیایی به شکل نمک و گازهای محلول، محیط بی همتایی را برای تبادل عناصر شیمیایی با ارگانیسم ها فراهم آورده است. با قرار گرفتن بدن در شرایط آب گرم دریا، بیش از ۶۰ عنصر که در اشکال ریز در آب دریا شناورند ، در مجاورت منافذ پوست قرار می گیرند.

حمام گل دریایی برای درمان بیماری هایی مانند بیماری رگ های لنفاوی ، نرمی استخوان (راشیتیسم)، فلج و چاقی مفید است.

نور طبیعی خورشید نیز برای درمان (heliotherapy) به کار می رود ، همچنین اقدامات دیگری برای سلامت مانند آرامش بخشی، تغییر الگوی تغذیه ای و بدنی نیز همزمان انجام می‎شوند.

در حقیقت بخشی از دریا درمانی ، تغییر در الگوی زندگی است که در پیرهایی فرد از استرس های زندگی مدرن بوده و فرد را در اقیانوسی از نور خورشید و ذرات دریایی معلق در هوا رها می سازد. این ذرات به بخش‌های عمیق تر دستگاه تنفسی وارد شده و در حبابچه های ریوی اثرات خود را نشان می دهند.

میزان بالای اشعه ماورای بنفش خورشیدی در ساحل دریا، بر روی متابولیسم کلسیم نیز اثر می گذارد. عناصر نایاب دریا همراه با منیزیم، منگنز و کبالت که در دفاع طبیعی و ایمنی بدن مؤثرند نیز از طریق شنا کردن در آب گرم دریا، جذب می شوند.

نکته قابل توجه این است که افراد عصبانی و افرادی که به بیماری های حاد و سل دچار هستند، باید از اقامت در کنار دریا صرف نظر نمایند.

روش های دریا درمانی

۱- شن درمانی (Psamma Therapy)

شن دریا را در مخازنی می ریزند و این مخازن طوری می چرخند که متناوبا با آب گرم و داغ دریا آغشته می شوند. این شن داغ و مرطوب برای بعضی از اعضای بدن و گاهی برای تمام بدن به کار برده می شود. بزرگ ترین اثر شن درمانی ایجاد تعرق (Dehydration) است و این ویژگی مخصوصا برای بهبود مفاصلی که به علت ضربه و تصادف متورم گردیده اند بسیار مفید است.

۲- درمان به وسیله باد ( Anemo Therapy)

گاهی ضمن دریا درمانی ، از نسیم ملایم دریایی نیز استفاده می شود. برای انجام این کار باید افراد بسیار ماهر با عنایت به سرعت، جهت و ارتفاع باد آن را جهت درمان بیماران مورد استفاده قرار دهند. باد می تواند در ازدیاد گردش خون و تبادل املاح در پوست نقش مهمی ایفا کند.

۳- درمان بوسیله آفتاب (Helio Therapy)

آفتاب درمانی یکی از ویژگی های مهم از دریا درمانی می باشد. باید به این نکته توجه داشت که آفتاب درمانی بدون سایه، چتر و باد، مضر و حتی گاهی مهلک می باشد.

مزایای دریا درمانی نسبت به آب درمانی

۱- آب دریا چگال تر و دارای دانسیته بیشتری می باشد و بدین وسیله شرایط بی وزنی را آسان تر و بهتر فراهم می نماید. لذا اعضایی که انجام حرکت برای آنها در هوا ممکن نیست، این امکان را در آب دریا خواهند داشت.

۲- نشستن بیمار در ساحل دریا و استنشاق هوا و مشاهده افق، زیبایی های دریا، شنیدن صدای امواج و لذت بردن از نعمت های خدا بیمار را به وجد می آورد. گردش در ساحل دریا و قدم زدن در آب دریا ماهیچه های بیمار را تقویت و نیرومند می سازد.

۳- هنگام شنا کردن در دریا، امواج آب بیمار را به بالا و پایین می برد و او را می چرخاند که مجموعه این حرکات همراه با حرکت مفاصل، باعث ترشح اندورفین شده و فرد را به وجد می آورد و در او احساس شعف و لذت ایجاد می نماید که خود انگیزه ای برای فعالیت است.

محقق:میلاد اسد بیگی
منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − سیزده =