انجام آزمایش دی ان ای

آزمایش دی ان ای و چگونگی انجام آن

موزه قاهره نخستین موزه قاره آفریقا و چهارمین موزه دنیاست که آزمایشگاه آن از دستگاه‌های واجب و ضروری به منظور انجام آزمایش دی ان ای بهره مند است. گردانندگان موزه قاهره قصد دارند تمامی مومیایی‌های موجود در موزه قاهره و دیگر کشور‌های دنیا را به قاهره آورده و از آن‌ها آزمایش دی ان ای بگیرند و دی ان ای فراعنه مصر را همراه هم سنجش کنند…

در بدن هر کس ۱۰ تریلیون سلول در کنترل دی ان ای وجود دارد که برای هر آدم مختص خود او بوده و علی رغم شباهت DNA‌های بدن یک فرد، این مولکول‌ها در بدن هیچ دو فردی به هم شبیه نیست و از همین رو کلید اساسی ردیابی محسوب می‌شود.

بکارگیری روش مولکولی برای گزینش هویت، جدیدترین و اندک اشتباه‌ترین شیوه‌ای است که از دهه ۹۰ به بعد مورد عنایت قرار گرفته است.آزمایش دی ان ای در این روزگار برای خودش غوغایی در تشخیص هویت و نیز اثبات بخش زیادی از ادعاها در پزشکی قانونی دارد. چراکه این شیوه در کشف هویت، شناسایی اجساد سوخته، شناسایی شهدای گمنام و حتی شناسایی بیماری ‌های مادرزادی در دوره جنین ی خیلی تاثیرگذار است.

آزمایش دی ان ای چگونه انجام می‌شود؟

با گسترش و پیشرفت علم محققان توانسته اند به ریزترین ذرات در تمام علوم دست یابند که یکی از با اهمیت‌ترین آن‌ها کشف دی ان ای بوده که خدمات بزرگی را به جهان بشری ارائه کرده است.

به گزارش سرخرگ نیوز، در بدن هر کس ۱۰ تریلیون سلول در کنترل دی ان ای وجود دارد که برای هر آدم مختص خود او بوده و علی رغم شباهت DNA‌های بدن یک فرد، این مولکول‌ها در بدن هیچ دو فردی به هم شبیه نیست و از همین رو کلید اساسی ردیابی محسوب می‌شود.

بکارگیری روش مولکولی برای گزینش هویت، جدیدترین و اندک اشتباه‌ترین شیوه‌ای است که از دهه ۹۰ به بعد مورد عنایت قرار گرفته است.آزمایش دی ان ای در این روزگار برای خودش غوغایی در تشخیص هویت و نیز اثبات بخش زیادی از ادعاها در پزشکی قانونی دارد. چراکه این شیوه در کشف هویت، شناسایی اجساد سوخته، شناسایی شهدای گمنام و حتی شناسایی بیماری ‌های مادرزادی در دوره جنین ی خیلی تاثیرگذار است.

آزمایش ‬‎ DNA

دی ان ای شما را لو می‌دهد.
تفاوت‌های خیلی زیادی که انسان‌ها با هم دارند متعاقب از تفاوت در ژن‌ها است و در حقیقت تفاوت‌ها ما از دید قیافه، هیکل و حتی اخلاق و رفتار رفتاری مرتبط به تفاوت‌های موجود در دی ان ای سلولهای بدن هر یک از ما است.

دی ان ای یک مولکول غول پیکر است که تمام اطلاعات گزینش هویت و آنچه «شما» نامیده میشود را در خود دارد و میتوان گفت هرفرد بر اساس اطلاعات ثبت شده روی این مولکول، دارای رنگ چشمی خاص، قامت و قواره و یا حتی رنگ پوستی خاص است، هم چنین این مولکول قابلیت تشخیص بیماریها را هم دارد.

یکی از با اهمیت‌ترین کاربرد‌های آزمایش مولکولی به منظور تشخیص هویت، کشف روابط فامیلی، تشخیص هویت اجساد سوخته و حلال خیلی از معضلات و ادعاهای موجود در پزشکی قانونی است؛ چراکه این نوع آزمایش بسیار دقیق و با خطای پایین انجام میشود.

با توجه به اینکه خصوصیات ژنتیکی فرد در تک تک سلول هایش وجود دارد، بکارگیری این روش به پژوهندگان امکان می‌دهد با در اختیار داشتن یک قطعه مو، یک قطره خون، یک قطعه استخوان یا حتی آثار بزاق دهان یک فرد نسبت به شناسایی او اقدام کنند.

چگونگی انجام آزمایشات دی ان ای
شاید دوست داشته باشید بدانید پژوهشگران آزمایش دی ان ای را چگونه انجام میدهند.

در آزمایش دی ان ای، بخش‌های خاصی از کد‌های ژنتیکی روی این مولکول که از سلولهای بدن فرد آزمایش شونده بدست آمده است، مورد وارسی و مطالعه قرار میگیرد.این ماده در تمام سلولهای بدن شما وجود دارد.

یکی از آسان‌ترین و بی خطر‌ترین مجراهای رسیدن به سلول‌ها برای آزمایش دی ان ای، آن است که بوسیله استفاده از یک گوش پاک کن سلول‌های سطح داخلی مخاط دهان شما را بدست می‌آورند.

بعد در آزمایشگاه، دی ان ای از سلول‌ها جدا میشود و بخش‌های خاصی از آن مورد وارسی قرار می‌گیرد.

این بخش‌های خاص توانایی دارند ارتباطات فامیلی و فامیلی بین اشخاص را نشان دهند و یا در گزینش هویت فرد اثربخش باشند.بدن آدم از میلیون‌ها سلول تشکیل شده است.

همه این سلول‌ها بجز گویچه‌های قرمز هسته دارند که کل اطلاعات ژنتیکی فرد درون این هسته محفوظ است.

چه چیزهایی به منظور انجام آزمایش دی ان ای واجب و ضروری است؟
کوتاه‌ترین زمان انجام آزمایش مولکولی دی ان ای با بکارگیری یک نمونه سی و شش ساعت است ولی وابسته به شمار و کیفیت نمونه‌های موجود گاهی تا سه هفته هم زمان می‌برد.

نیاز به گفتن است که هر چیز حاوی سلولی از یک موجود زنده مانند یک تار مو، یک قطه خون، تکه کوچکی از پوست و یا حتی آشامیدنی باقیمانده در لیوان نمونه محسوب میشود.

شیوه‌های نوین آزمایشات مولکولی
اثر انگشت دی ان ای جدیدترین و پیشرفته‌ترین تکنیک مورد کاربرد برای آزمایش اختلالات ژنتیکی است که دربرگیرنده بررسی مستقیم مولکول دی ان ای است.

دیگر آزمایشات بیماری‌های ژنتیکی شامل تست‌های بیوشیمیایی به منظور وارسی کارکرد آنزیم و دیگر پروتئین هایی که چنین ژن هایی تولید میکنند و هم چنین آزمایشات میکروسکوپی رنگ آمیزی یا فلورسانت کرومزوم‌ها است.

آزمایشات ژنتیکی به علل متنوع صورت میگیرد، از جمله:
تشخیص‌ها ژنتیکی قبل از لانه گزینه نطفه

تست‌های تشخیصی پیش از زادروز

غربالگری نوزادان

آزمایش پیش علایم برای پیشگویی اختلالاتی که در بزرگسالی نمود می‌یابد مانند بیماری هانتیگتون

آزمایش پیش علایم برای تخمین زدن خطر ایجاد سرطان و بیماری آلزهایمر

آزمایشی قابل اعتماد
پاسخ آزمایشات دی ان ای چنانچه کامل انجام شوند، بطور قطع و ۱۰۰ درصد قابل استناد بوده و امکان تداخل تشابه نزدیک به یک در ۴۰ میلیون و قابل اغماض است.

این تست در دوره حاملگی ، با نمونه برداری از مایع آمنیوتی اطراف جنین که شامل سلولهای بدن جنین است هم انجام میشود و علاوه بر تشخیص هویت میتوان از بدنیا آمدن نوزاد گرفتار به بیماری ارثی پرخطر، ممانعت نمود.

آزمایش دی ان ای در روزگار کنونی برای خیلی اشخاص حامل خبرهای خوب و برای بعضی دیگر خبرهای بدی داشته است ولی محققان با بکارگیری این نوع آزمایش بخش زیادی از بچه‌ها را به پدر و مادر خود رسانده اند و حتی روابط فامیلی زیادی کشف شده است. در سرزمین ما یکی از برترین خدمات این آزمایشات شناسایی شهدای گمنان بوده است و امروزهم برای شناسایی شهدای حادثه تروریستی عراق بسیاری خانواده‌ها چشم انتظار هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =