علت صدای قاروقور شکم چیست؟

آیا قاروقور شکم به گشنگی ربط دارد؟

گرگلینگ یا همان قاروقور کردن شکم، متعاقب از حرکات روده است که گهگاهی این فعالیت‌ها آن قدر شدید هستند که خودمان می‌توانیم آنهارا حس کنیم یا حتی آوای شان را بشنویم. بعضی وقت‌ها که حرکات روده بیشتر از حد معمول شدید می‌شوند، اطرافیان ما هم میتوانند آوای قاروقور شکم مان را بشنوند …

برای اینکه بیشتر و مناسب‌تر با علل و دلایل ایجاد صداهای جورواجور در شکم مان آشنا شویم و مجراهای التیام و بهبود و رها شدن از آنهارا بیاموزیم مصاحبه‌ی زیر با فوق تخصص گوارش و کبد را مطالعه کنید.

با علل و دلایل ایجاد صداهای جورواجور در شکم مان آشنا شوید.

علت اساسی قارو قور کردن شکم مان چیست؟

روده‌ی همه اشخاص در حالت طبیعی، حرکاتی بنام پریستالتیسم دارد که این فعالیت‌ها گاهی هنگام تهی بودن روده‌ها رخ میدهد و گاهی بعد از غذا خوردن و زمان سیری

پس قاروقور شکم ربطی به سیری یا گشنگی ندارد؟

نه

همانگونه که گفتم پریستالتیسم احتمال دارد برای هر فردی و در هر وضعیتی پیش بیاید.

حالا چنانچه حرکات روده فردی، خیلی سهمگین باشد، خود او یا اطرافیانش توانایی دارند آوای شکمش را به صورت قاروقور بشنوند.

به عقیده شما، بااهمیت‌ترین علل و دلایل افزایش پریستالتیسم و بنابراین افزایش آوای شکم چیست؟

بااهمیت‌ترین و خطرناک‌ترین علت افزایش حرکات روده و قاروقور کردن شکم، انسداد روده است.

البته مبتلا شدن به این بیماری خیلی نادر و خاص است و نمی‌توانیم هر صدایی را که از شکم می‌شنویم به این مسئله ربط دهیم.

در این زمینه باید بگویم وقتی گذرگاه حرکت روده بسته میشود، روده‌ها در مقابل انسداد بازتاب دفاعی به صورت حرکات شدید از خودشان نشان میدهند.

بنابراین، حرکات شدید روده، شنیدن پی در پی آوای قاروقور شکم و تورم آن میتواند از نشانه‌های انسداد روده باشد که در این موارد، بیماران باید هرچه تندتر نزد دکتر بروند و مورد وارسی دقیق قرار بگیرند.

از بحث انسداد روده که بگذریم چه علل و دلایل دیگری برای قاروقور کردن شکم وجود دارند؟

بغیر از انسداد روده که در موارد خاص و کمیابی پیش میاید، احتمال دارد افزایش حرکات روده و قاروقورکردن شکم به علل و دلایل دیگری مثل تحریک بیشتر از اندازه روده با مواد خوراکی محرک، اضطراب و نگرانی و اضطراب و رشد بیشتر از اندازه میکروب‌ها در روده هم باشد.
بطور معمول افرادی که چالش سوءهاضمه دارند، بعد از مصرف خوردنی‌های حاوی فیبر مانند انواع میوه‌ها و سبزی جات روده شان تحریک میشود و به قاروقور می‌افتد.

لطفا اندکی زیادتر در مورد رشد بیشتر از اندازه میکروب‌ها توضیح بدهید؟

در حالت طبیعی، روده‌ی باریک و بزرگ، حاوی میکروارگانیسم هایی هستند که چنانچه بیشتر از اندازه رشد کنند و تکثیر شوند گازهایی ایجاد می‌کنند که این گازها توانایی دارند سبب برانگیختن روده و ایجاد آوای قاروقور شوند.

هضم نشدن درست مواد خوراکی هم میتواند سبب ایجاد صدا در شکم مان شود؟

بله

برخی از مواد خوراکی مانند قندهای موجود در بعضی حبوبات در بدن اغلب افراد، خوب هضم نمی‌شوند.

بنا بر این اگر اشخاص حساس، حبوبات بخورند قندهای موجود در این حبوبات در بدن آن‌ها قابلیت جذب ندارد و توسط میکروب‌های سیستم هاضمه تخمیر میشود و ایجاد گاز میکند و بهمین علت هنگام عمل پریستالتیسم، آوای قاروقور ایجاد میشود.

ضمن اینکه چنانچه فردی مشکل کمبود آنزیم لاکتاز روده‌ای داشته باشد، احتمال دارد با خوردن برخی قندها مانند لاکتوز موجود در شیر، شکمش حسابی به قاروقور بیفتد.

از بین بردن قاروقور شکم

آیا علت خاص دیگری به منظور تولید آوای قاروقور آزاردهنده در شکم مان وجود ندارد؟

چرا! مبتلا شدن به نشانگان روده‌ی تحریک پذیر هم از دیگر دلایل قاروقور کردن شکم است.

البته امکان دارد عامل محرک در بخش زیادی از اشخاصی که روده‌های تحریک پذیر دارند، بطور کامل مانند اشخاص معمولی باشد.

یعنی روده آن‌ها نه گاز بیشتر از اندازه ایجاد کند و نه حرکات پریستالتیسم بیشتر از اندازه‌ای داشته باشد ولی این اشخاص در برابر تحریکات کم‌تر جواب بیشتری می‌دهند.

پس در حالتی که فردی به نشانگان روده‌های تحریک پذیر مبتلا باشد، افزون‌تر از سایرین حرکات و آوای روده‌اش را حس میکند.

خوردنی‌های حاوی فیبر هم میتوانند سبب قاروقور کردن شکم شوند؟

بطور معمول افرادی که چالش سوءهاضمه دارند، بعد از مصرف خوردنی‌های حاوی فیبر مانند انواع میوه‌ها و سبزی جات روده شان تحریک میشود و به قاروقور می‌افتد.

ولی چنانچه فردی سوءهاضمه نداشته باشد، خوراکی‌های فیبردار قادر نیستند سبب حرکات شدید روده او و صدا دادن شکمش بشوند.

آیا عادتهای غذایی خاصی هم هستند که چالش قاروقور کردن شکم را دوچندان کنند؟

همانگونه که گفتم، خوراک خوردن با اضطراب و نگرانی می‌تواند این مسأله را تشدید کند. بنا بر این اگر شکم تان دائم صدا می‌دهد، بهترست که اضطراب و نگرانی تان را با یاری روان درمانی یا دارودرمانی از بین بردن کنید.

نکته‌ی بعدی اینست که با هیجان هم خوراک نخورید و موقع خوراک خوردن حرف نزنید تا بلع هوای تان هنگام خوراک خوردن کم‌تر بشود و بدین گونه در طی روز از مشکل قاروقورکردن شکم تان نارضایتی نکنید.

شما چه پیشنهادی به منظور رفع قاروقور شکم دارید؟

علاوه بر توصیه هایی که در جواب به سوالات قبل گفتم، پسندیده‌تر است مصرف خوراکی‌های محرک مانند حبوبات را کمتر کنید. و چنانچه دشواری قاروقورکردن شکم تان به علت حساسیت به لاکتوز شیر است، فرآورده‌های لبنی اندک لاکتوز بخورید یا برای استفاده از فرآورده‌های لبنی با یک متخصص گوارش مشاوره انجام دهید.

آیا خوردنی‌های خاصی هستند که بتوانند در التیام و بهبود و کاهش قاروقور کردن شکم اثربخش باشند؟

راستش را بخواهید از زمان‌های قدیم برخی داروهای گیاهی وجود داشتند که شاید مصرف آن‌ها، تحریک روده و ایجاد گاز را اندک کنند و سبب کاستن آوای شکم شوند.

لطفا بعضی از این خوردنیها را به ما معرفی کنید؟

خوردنی هایی مانند نعناع ، گشنیز، بادرنجبویه و زیره این خاصیت را دارند که شما میتوانید کنار خوراک یا بعنوان یک مزه دهنده از آنها بهره جویی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 13 =