اثرات منفی و پنهان استرس در روابط زوجین!

اثرات منفی و پنهان استرس در روابط زوجین!

یکی از علل و دلایل با اهمیتی که افراد با یکدیگر پیوند زناشویی می بندند، انجام ارتباط زن و شوهری (زناشویی) تندرست و سالم و بسامان (منظم) است؛ میلی که غریزی و طبیعی می باشد و نمیتوان نسبت به آن بی توجه بود، ولی بعضی اوقات ارتباط زن و شوهری (زناشویی) شیرین و دلچسب نیست، آن هم به علل و دلایل گوناگونی از جمله دلهره (استرس) و ملال و خستگی یکی از همسران، این موضوع اساسی و مهم در مقاله دلهره (استرس) با ارتباط زن و شوهری (زناشویی) چه میکند می باشد و در سایت زیبان به ان پرداخته شده است، پس با ما همراه باشید دوستان نازنین

روابط زوجین چقدر تحت تاثیر اضطراب قرار میگیرد؟

ارتباط زن و شوهری (زناشویی) یکی از اصول اساسی و مهم زندگی متاهلی است که می‌بایست دقت ویژه‌ای نسبت به آن داشت. گاهی وقتها این حس به علت درگیری های زندگی در همسران کم ارزش میشود تاجاییکه خانم (زن) یا آقا به خاط فشارهای روانی یا کاری قادر نیستند لذت متداوم را در این ارتباط کسب کنند و همین موضوع اختلال هایی در ارتباط آنها ایجاد می‌کند، حتا گهگاهی به علت استرس‌های سهمگین و شدید خانم (زن) یا مرد قادر نیستند هیجان جنسی (تحریک جنسی) خود را حفظ نمایند و همین مسئله لذت ارتباط زن و شوهری (زناشویی) را از میان میبرد دلهره (استرس) و شق شدن (نعوظ) یکی از موردهایی است که می‌بایست مورد اهمیت قرار گیرد.

مهارت های لازم در کنترل استرس در زندگی زوجین

متاسفانه بسیاری از زن شوهرها علاوه بر اینکه توانایی و مهارت مدیریت استرس را در زندگی مشترک ندارند، زمانی که دچار استرسی می شوند، سکوت اختیار می کنند، در حالی که این کار باعث عصبانیت و کاهش آستانه تحمل می شود و می تواند باعث ایجاد فاصله بین زن و شوهر شود. گاهی اوقات خانم ها پس از گذشت مدتی از ازدواجشان، از رفتار همسرشان خسته میشوند، به این دلیل که از صحبت کردن درباره مسائلی که باعث بروز استرس در آنها می شود، امتناع می کند، درحالی که صحبت در مورد اتفاقات زندگی روزمره باعث تقویت روابط خواهد شد و فرد را آماده می کند تا در مورد مسائل بزرگتر و با اهمیت تر نیز صحبت کند.

بیشتر افراد وقتی به شدت دچار استرسی می شوند، نمیتوانند در مورد علت ایجاد این حالت توضیح دهند زیرا استرس حالتی مکارانه دارد و باید زمان صرف شود تا فرد بتواند علت آن را پیدا کند و با همسرش در میان بگذارد. اولین گام در کاهش سطح استرس، این است که بتوانیم علت بروز آزار و استرس را پیدا و توصیف کنیم. وقتی فردی از مسئله ای که منجر به بروز استرس در همسرش شده، آگاهی داشته باشد، میتواند راه هایی پیدا کند تا باعث افزایش استرس در او نشود.

کسی که دچار استرس می شود، باید سعی کند به همسرش بفهماند چرا قرارگیری در فلان موقعیت، باعث ایجاد این حالت در او می شود. شاید برای تمام مشکل ها یا از بین بردن موقعیت های استرسی زا، راه حلی نباشد، ولی صحبت درباره آن و به اشتراک گذاشتن احساسات، باعث حل مشکل و کمتر شدن استرسی خواهد شد.

روابط مطلوب و صمیمیت در زندگی مشترک، نقش موثر در کمرنگ شدن استرس

بله، یکی از عوامل مهم در شکل گیری ازدواج موفق، صمیمیت است. بسیاری از افراد صمیمیت را در برقرار کردن رابطه زناشویی میدانند، در صورتی که صمیمیت، بسیار فراتر از برقراری رابطه زناشویی است. صمیمی بودن یعنی زن و شوهر افکار و احساسات خود را آشکارا بیان کنند و صادق باشند که به آن «صمیمیت عاطفی» گفته میشود. وجود چنین رابطه ای، به خصوص در مواردی که یکی از طرفین دچار استرس شده، این فرصت را به طرف مقابل میدهد که از او حمایت کند.

برخی همسران زمانی که صرف صحبت با دوستان خود می کنند، بیشتر از زمانی است که به هم اختصاص می دهند چون احساسی می کنند شاید همسرشان نتواند مشکل آنها را بفهمد، در حالی که یکی از آسیب رسان ترین موارد به روابط دوجانبه و ایجاد احساس طرد شدن در طرف مقابل، دوری کردن از او در مواجهه با موقعیت های استرس زاست.

معمولا استرس های کاری روی رفتار افراد تاثیر می گذارند. این استرس ها چه زمانی میتوانند مشکلی ساز باشند؟

مسلما استرس کاری از عوامل مهم و موثر در ایجاد نارضایتی افراد از ازدواج است. در قرن جدید اعتیاد به اینترنت، صحبت زیاد با تلفن همراه و نامه های الکترونیکی و… از دیگر مواردی است که در روابط زن و شوهرها آثار سوء دارد و باعث میشود زن یا شوهر احساس تنهایی کنند و به مرور زمان رابطه شان آسیب ببیند و این فراتر از آسیب رابطه زناشویی است.

همسران باید ارتباط با همدیگر را مانند یک شغل تمام وقت بدانند و اگر یکی از طرفین غرق در کارها و استرس های روزانه است و با وجود تلاش زیاد نمی تواند به زندگی طبیعی برگردد و این مشکلات را حل کند، مشورت با کارشناسان اهمیت پیدا می کند زیرا علائمی مانند افسردگی، تنهایی و تغییر خلق از پیامدهای اهمیت ندادن به استرس در زندگی مشترک یا خارج از محیط خانه است. استرسی در اشکال متعدد به فرد روی می آورد و نباید فراموش کرد برخورد افراد مختلف با استرس متفاوت است. گرچه نمی توان تمام استرس های زندگی روزمره را برطرف کرد، ولی باید راه کنترل آنها را آموخت.

چه تعریفی از ناتوانی جنسی و اضطراب جنسی در آقایان دارید؟

ناتوانی جنسی شایعترین مشکل جنسی در مردان محسوب می شود. ناتوانی در ایجاد یا کنترل نعوظ هنگام برقراری رابطه زناشویی، «اختلال نعوظ» تعریف میشود. بسیاری از مردان در برهه ای از زندگی مشترک خود، اختلال نعوظ را تجربه می کنند، اما میزان شیوع آن با بالا رفتن سن در مردان، بیشتر است. اما اضطراب جنسی یکی از مولفه های اساسی در ابتلای مردان، به خصوص مردان جوان به اختلال نعوظاست۔

اضطراب زیاد باعٹ انقباض یا جمع شدن رگ های خونی می شود و خونرسانی به اندام جنسی مردانه را کمتر می کند. به همین دلیل تحریک جنسی یا نعوظ بسیار مشکل می شود؛ حتی مردانی که برای تحریک شدن مشکلی ندارند، وقتی در عملکرد جنسی خود دچار اضطراب می شوند، قادر به انجام آن نخواهند بود.

اضطراب جنسی باعث میشود مرد مدام قبل از برقراری یا حتی در مرحله اقدام به انجام رابطه زناشویی، افکار منفی را در خود پرورش دهد؛ افکاری که بیشتر حول و حوش از دست دادن نعوظ است. غالبا در بیشتر مبتلایان، فرد پیشاپیش با فکر از دست دادن نعوظ، دچار ترسی و واهمه شده و با آن وضع روانی نیز وارد رابطه میشود. از سوی دیگر، در طول رابطه نیز دائم و بدون وقفه کیفیت نعوظ خود را بررسی می کند. این ترس رفتاری به قدری شدت دارد که فرد مبتلا حین برقراری رابطه زناشویی، به جای توجه به عملکرد بخش تناسلی اغلب تحت تاثیر افکار منفی که مدام عدم نعوظ یا ضعف ان را تقویت می کند، قرار می گیرد. این ترس، اضطراب ایجاد می کند که در کیفیت نعوظ تاثیر عکس دارد و کنترل نعوظ را برای مرد سخت تر و دشوارتر می کند.

همچنین ترس از زود انزالی، نارضایتی از وضع بد جسمانی و نگرانی از ناتوانی در ایجاد رضایت جنسی از دیگر اضطراب های جنسی مردان است.

رفع استرس راندمان جنسی

چنانچه شخصی (فردی) گرفتار پریشانی (اضطراب) راندمان جنسی شود، قطعا بایست به دکتر مراجعه کند؛ کسیکه با او احساسی راحتی دارد و میتواند در زمینه مسایل جنسی اش آزادانه با او حرف بزند

در هر حال، یک مشاور و دکتر متخصص میتواند افرادی را که چنین مشکلی دارند، بازبینی (معاینه) و آزمایش هایی به منظور اطمینان از وضعیت تندرستی (سلامت) آنها درخواست کنند تا مشکل رفع (برطرف) شود

آیا اضطراب و افسردگی منجر به ناباروری می شود؟

بله، چون دلمردگی (افسردگی) وجوه مختلف زندگی و کارکرد بسیاری از اعضاء پیکر (بدن) را تغییر می‌دهد

دگرگونی (تغییرات) اشتها در دلمردگی (افسردگی) ممکن است به کاهش یا افزایش سهمگین و شدید وزن منتج شود که این عارضه‌ها با چرخه خونریزی (عادت) ماهیانه خانم‌ها تداخل میکند و میزان زایایی (باروری) را کاهش می‌دهد

از سمت دیگر، فرد افسرده ممکن است گرفتار وابستگی به سیگار یا الکل شود و این اختلالها دلیل کاهش انرژی ایجاد مثل میشود

در آقایان، دلهره (استرس) با کاهش رویه تستوسترون و نوسانات هورمونی همگام است که بر کیفیت و کمیت اسپرم‌ها اثر میگذارد

حتی برخی تحقیقات نشان داده هراس از مادر شدن نیز در برخی خانمهای با کاهش زایایی (باروری) همگام است

از سمت دیگر، مبتلا شدن به دپرشن (افسردگی) در دوره حاملگی نیز ممکن است دلیل آشفتگی در مراقبت فرد از خود، بی دقتی به نکته‌ها (ی) غذایی و مراجعه مرتب به دکتر (پزشک) شود که بر تندرستی (سلامت) رویان (جنین) موثر است

ورزش، کنترل استرس و بهبود عملکرد جنسی

قطعا تعداد زیاد (خیلی) اثربخش خواهد بود

شخصی (فردی) که بطور دائم فعالیت بدنی (ورزش) میکند تعداد زیاد (خیلی) آسان‌تر از کسیکه فعالیت بدنی (ورزش) نمیکند میتواند بر استرسی هایش غلبه کند و حتی از دپرشن (افسردگی) نیز رها شود پس سفارش می‌کنم ورزشی کردن، به خصوصی تمرینات ورزشی هوازی را در برنامه هرروز تان بگذارید تا هم تندرست و سالم بمانید و هم ارتباط زن و شوهری (زناشویی) نیکوتری داشته باشید

مترجم: راضیه حسینی
منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 10 =