درمان درد دنبالچه بعد از زایمان

درمان درد دنبالچه بعد از زایمان

دنبالچه (در اصطلاح عامیانه دمبالچه) اصلاح پزشکی برای درد استخوان دنبالچه کوکسیدینی است که به دنبالچه و نشانه‌های درد دنبالچه اشاره دارد.

گرچه این مریضی در هر سن و هم در آقایان و هم خانم‌ها پیش میاید.

درد دنبالچه در خانم‌ها ۵ برابر افزون‌تر از آقایان به آن گرفتار می‌شوند.

خیلی از خانم‌ها بعد از وضع حمل مبتلا به درد هایی در ناحیه‌ی دنبالچه می‌شوند و بخش زیادی از فعالیت‌های هر روزه از جمله نشستن و برخاستن، خوابیدن به صورت طالقباز برای آنها دردآور میشود.

زیان به دنبالچه هنگام وضع حمل به دلیل فشاری که جنین هنگام عبور از حفره‌ی لگنی به استخوان دنبالچه وارد میکند، ایجاد میشود. این فشار می‌تواند سبب صدمه اندک یا دررفتگی و شکستگی این اسخوان بشود که میزان این زیان بستگی به آناتومی لگن مادر، سایز جنین و طریقه‌ی وضع حمل و .. دارد.

دنبالچه یا کوکسیکس (coccyx) در اغلب افراد چهار مهره‌ی انتهایی ستون مهره‌ها را شامل میشود.

بالاترین مهره‌ی کوکسیکس محتمل است به مهره‌های پایینی جوش نخورد ولی ۳ مهره‌ی تحتانی بیشتر جوش می‌خورند و محل اتصال محکمی را برای عضلات و لیگامان‌های ناحیه‌ی لگن مهیا میکنند.

۵ مهره‌ی جوش خورده‌ای که بالای کوکسیکس هستند، ساکروم نامیده می‌شوند.

ساکروم و کوکسیکس بطور معمول حرکات محدودی دارند.

درد دنبالچه بعد از زایمان

درد دنبالچه پس از وضع حمل

علاوه بر سایز بزرگ جنین، کوچک بودن حفره‌ی لگنی و پوزیشن ناپسند جنین، شکل ومیزان جنبش استخوان دنبالچه نیز در ایجاد زیان تاثیرگذار است.

چه علایمی به شما هشدار میدهند که دنبالچه صدمه دیده است؟

چنانچه در ناحیه‌ی دنبالچه حس ناراحتی و سوز و درد میکنید این یک هشدار است.

درصورتیکه هنگام نشستن، برخاستن و کوشش به منظور دور کردن مدفوع دردتان تشدید میگردد، تمامی این نشانه‌های بنفع زیان دنبالچه است.

چگونه تشخیص داده می‌شود؟

دکتر یا فیزیوتراپیست در حالتی که به زیان دنبالچه شک کنند با انجام معاینه‌ی فیزیکی و تاریخچه گیری از فرد بیمار تشخیص خود را تایید یا رد میکنند.

گاهی ضروری است یک عکس ساده (x-ray) نیز گرفته شود.

چگونه درمان می‌شود؟

در زمان‌های ابتدایی ماساژ یخ در منطقه و استراحت پیشهاد میشود، برای این که تورم و ملتهب شدن کاسته شود.

احتمال دارد حتی یک مسکن مانند ایبوپروفن نیز تجویز شود.

خوابیدن به پهلو آسان‌تر از دیگر پوزیشن هاست.

چنانچه درد بیشتر از یک هفته طول کشید مسکن‌های قوی‌تر تجویز میشود و توصیه میشود از بالشتک هایی که فشار را از روی دنبالچه برمیدارند استفاده شود.

حمام آب گرم نیز به مقدار فراوانی درد را تقلیل میدهد.

چنانچه یبوست دارید بایست تلاش در رفع کردن آن داشته باشید چراکه یک عامل تشدید کننده بشمار میاید که به منظور رفع آن می‌توانید میزان مایعات مصرفی و خوراکی‌های فیبر دار و تحرک جسمانی را بالا ببرید.

در شرایطی که استخوان کوکسیکس در محل اساسی خود قرار ندارد و درد همچنان ادامه دارد فیزیوتراپی میتواند بسیار تاثیرگذار باشد و توسط مدالیته‌های تسکین دهنده درد و تکنیک‌های تخصصی درد را التیام و بهبود دهد و کوکسیکس را به محل طبیعی باز گرداند.

در نهایت چنانچه هیچکدام ار این درمان‌ها اثربخش نبود، جراحی انجام میشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + ده =