درمان کچلی ریش

کچلی ریش چیست و چگونه درمان می شود؟

کچلی ریش چیست و چگونه درمان می شود؟

کچلی ریش نوعی اختلال قارچی پوست است که سبب از بین رفتن و ریزش قسمتی ار موهای صورت فرد می‌شود. این عفونت به دو حالت ژرف (عمقی) و سطحی معمولا اتفاق می افتد، در این نوشته زیبان همراهان عزیز را با راهکارهای بهبود و درمان کچلی ریش آشنا می کند و اطلاعات لازم در این زمینه را به شما ارائه می کند.

کچلی ریش

کچلی ریش را بشناسیم:

عبارت کچلی ریش یک اصطلاح پزشکی برای آلودگی قارچی مو و پوست در قسمت ریش دار صورت می باشد.

قارچ پوستی که ایجاد می شود پایین این قارچ پوستی قسمت پایین صورت را آلوده میکند و امکان دارد تا گردن هم گسترش پیدا کند.

آلودگی قارچی پوست صورت را کچلی صورت هم می‌نامند درواقع این اصطلاحات پزشکی تا حدی با همدیگر مشترک هستند.

بااین‌حال کچلی ریش دقیقاً به آلودگی قارچی در قسمت ریش‌دار در مردها به‌ویژه اشخاص بزرگسال و بالغ اشاره میکند.

کچلی ریش یک بیماری پوستی نادر است.

گرچه کچلی ریش در سرتاسر دنیادیده شده اما با شیوه‌های بهداشتی مدرن به کمترین حد پراکندگی خود رسیده است.

کچلی ریش را نبایست با فولیکولیت (عفونت ریشه مو) اشتباه گرفت زیرا فولیکولیت بر روی قارچ ریش قرار میگیرد و روی آن زندگی میکند پس این دو حالت میکروبی دارای شرایط مجزا هستند.

کچلی ریش و علت های ایجاد کننده آن:

طبق تحقیقات انجام شده این نوع کچلی بیشتر در نواحی روستایی مشاهده شده و عوامل ایجاد کننده آن معمولا از حیوانات کسب می شوند بنابراین عوامل این بیماری بیشتر درماتوفیت های حیوان دوست هستند.

کچلی ریش بیشتر به وسیله ترایکوفیتون منتاگروفایتیس و ترایکوفیتون وروکوزوم ایجاد می شود که هر دوی آنها ممکن است از گاو کسب شود. ترایکوفیتون منتاگروفایتیس از اسب و سگ نیز به انسان منتقل میگردد و میکروسپوروم کانیس یک عامل غیر شایع کچلی ریش است ترایکوفایتون روبروم عامل غیر شایع کچلی ریش است و در مواردی که عفونت به وسیله آن ایجاد می شود ممکن است از جای دیگر بدن و یا از طریق وسایل غیربهداشتی سلمانی منتقل شده باشد.

10 نکته مهم که قبل از کاشت ریش باید بدانید: اینجا کلیک کنید.

کچلی ریش، تشخیص و نمونه برداری:

در کچلی ریش، نخست اختلال را از نظر موهای ضعیف و نازک، خال سیاه اسکوچولا و وجود پوسته مورد بررسی قرار داده، و بعد از آن موهای گرفتار را با اشعه ماوراء بنفش (چراغ وود) امتحان نموده و در صورتی که موها دارای فلورسانس سبز رنگ بودند از موهای مزبور نمونه تهیه می شود. در غیر اینصورت نمونه فقط باید از موهای کدر و خاکستری رنگ برداشت گردد.

در کچلی ریش زمانی که نیاز به جمع کردن نمونه است اگر موهای سبیل و ریش کوتاه نباشد ابتدا با قیچی استریل شده ریش ها را کوتاه می کنند و محل ضایعه را با الکل  70 درصد تمیز می کنند هم چنین با موچینی که سرش پهن باشد از موهای نقاط مختلف محل ضایعه برداشت شود و نمونه ها را روی لام شیشه ای تمیز یا پاکت جمع آوری می نمایند اگر ضایعه حاوی شوره یا پوسته هایی باشد،لازم است که از آنها نیز برداشت صورت گیرد .

کچلی ریش و نحوه درمان:

راهکار درمانی کچلی و همین طور کچلی ریش شبیه به هم و به دو صورت انجام می شود. در این زمان باید موهای محل مورد نظر را کوتاه کرد و از ضد قارچ موضعی بر روی آن استفاده کرد. اگرچه عوامل موضعی برای اکثر عفونت‌های درماتوفیت از نوع خفیف تا متوسط کاربرد دارد ولی برای مورد قارچ ریش عوامل ضد قارچی دهانی هم لازم است.

داروهای ضد قارچ عبارتند از: 

_ فلوکونازول
_ گریزئوفولوین
_ ایتراکونازول
_ تربینافین

از این داروها باید حدود چهار تا تا شش هفته استفاده شود تا بیماری به‌طور کامل از بین برود. برای جلوگیری از بازگشت بیماری باید اقدامات پیشگیرانه‌ای را انجام داد. برخی اوقات قبل از درمان بیماری قارچ باید اقدامات ضد باکتریایی و آنتی‌بیوتیکی انجام داد. انجام این کار به‌ویژه قبل از اصلاح موهای باقی‌مانده مهم است. اصلاح مو در محل بیماری کریون مشکل است و باعث آسیب به پوست و حتی باقی ماندن جای زخم‌ها برای مدت طولانی می‌شود.

عوارض جانبی کاشت ریش: اینجا کلیک کنید.

با این روش های از بیماری کچلی ریش پیشگیری کنید:

با اینکه این اختلال در حال حاضر رواج زیادی ندارد، اما هم چنان در مناطقی از جهان بیماری روتینی (شایعی) محسوب می‌شود.

اقدامات پیشگیرانه در این اختلال

بهتر است برای اصلاح صورت همیشه از یک تیغ تمیز استفاده کنید. هیچ وقت از ژیلت یا تیغ اشتراکی استفاده نکنید و مطمئن بشوید که فرد آرایشگر هنگام اصلاح صورتتان از تیغ تازه استفاده می‌کند.
مراقب باشید وسایل شخصی خود مانند حوله را با فردی که مبتلابه کچلی ریش است به اشتراک نگذارید. این بیماری می‌تواند منتقل شود به‌ویژه پس از اصلاح صورت که برش‌های کوچک تیغ راه را برای ورود قارچ‌ها باز می‌کند.
موهای صورت خود را با تیغ تمیز کنید. به خاطر داشته باشید که از تیغ تمیز استفاده کنید. تمیز کردن صورت با هر روش دیگر احتمال ابتلا به کچلی ریش را افزایش می‌دهد.
پس از دست زدن به حیوانات دست‌های خود را به‌طور کامل بشویید. به‌ویژه آن‌هایی که مستعد به این بیماری هستند باید بیشتر مراقب باشند.
از درمان کامل عفونت‌های قارچی در قسمت‌های دیگر بدن مانند قارچ موی سر، کشاله‌ی ران و پاها اطمینان حاصل کنید تا از انتقال بیماری از این قسمت‌ها به‌صورت جلوگیری شود.
از یک روش ضد باکتریایی برای ضدعفونی کردن ناحیه‌ی موردنظر پس از اصلاح استفاده کنید. همچنین برای بهداشت مطلوب از مرطوب‌کننده برای مراقبت از پوستتان استفاده کنید.
همراهان عزیز زیبان در مطالب بعدی کامل تر به این موضوع خواهیم پرداخت.
با آرزوی موفقیت و سلامتی شما دوستان گرامی

منبع
محقق: راضیه حسینی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + پانزده =