علت بداخلاقی خانمها قبل از پریود

خونریزی ماهانه و بداخلاقی‌های قبل از آن

خانم‌ها گرفتار «اختلال بدخلقی قبل از قاعدگی» (PMDD) میشوند که شکل شدید و گاه ناتوان کننده نشانگان پیش از پریود (PMS) است …
اختلال بدخلقی پیش از پریود با شدت نشانه‌های نشانگان پیش از پریود و اثر آن بر روابط و فعالیت‌های هر روزه فرد معلوم میشود. نشانه‌های اختلال بدخلقی پیش قاعدگی که در هفته پایان چرخه ماهانه خانم‌ها رخ میدهد و بطور معمول چند روز بعد از آغاز قاعدگی بهبود میابد.

خیلی از زنان با نشانگان پیش از پریود آشنا هستند.

برای بعضی، روزهای قبل از پریود شبیه کابوس است و نزدیک به یک سوم از خانمها هم اعتقاد دارند این نشانگان زندگیشان را تحت اثر قرار میدهد.
نشانگان پیش از پریود در پنج تا ده درصد از اشخاص به صورت جدی وجود دارد. این نوسانات خلقی پیش از پریود بطور معمول در پس زمینه‌ای از اخلاق و رفتار کلی مانند افسردگی و اضطراب اتفاق میوفتد.

بداخلاقی‌های پیش از پریود

ولی راههایی برای کاستن از علایم این نشانگان وجود دارد که با هم برخی از آنها را مرور می‌کنیم.

حمام آب گرم بگیرید.
بعضی از نشانه هایی که خانم‌ها گرفتار نشانگان پیش از پریود از آن رنج میبرند شامل اضطراب و نگرانی ، تحریک پذیری، اضطراب ، نوسانات خلقی، فقدان اعتماد بنفس و گریه بی علت است.

از دکتر درباره درمان‌های رفتار شناختی پرسش کنید.یک درمانگر میتواند به شما کمک نماید شیوه‌های جدیدی برای مدیریت علایم یاد بگیرید.

ورزش را در برنامه تان بگذارید و تلاش کنید رژیم تغذیه‌ای روزمره تان تندرست و سالم باشد.

این موضوع سبب آزاد شدن اندورفین میشود که در التیام و بهبود اخلاق و رفتار تاثیرگذار است.


حمام آب گرم بگیرید و روی لیفتان دو قطره گل یاس و روغن بابونه بچکانید و روی پوستتان بکشید. این کار مانند نوعی ماساژ است که به آرامش شما یاری خواهد کرد.

قندتان را تنظیم نمایید.
می‌دانید نوسانات قند موجود در خون میتواند در اخلاق و رفتار شما تاثیرگذار باشد. بهرحال نوسانات هورمونی بطور طبیعی در تمام خانم‌ها قبل از پریود اتفاق میوفتد ولی در زنانی که نشانگان پیش از پریود دارند، نوسانات قند موجود در خون می‌تواند تشدید شود. توصیه میشود به منظور داشتن اخلاق و رفتار آرام و با ثبات، اعتدال قند موجود در خون را در همه طول ماه نگاه دارید و آن را محدود به روزهای منتهی به قاعدگی نکنید.

به امگا۳ دقت کنید.
امگا ۳ نقشی اساسی و مهم در پایداری خلق وخو دارد.

قطعا میدانید که ماهی منبع این ماده است و استفاده از آن می‌تواند تاثیرگذار باشد.

چنانچه گیاهخوار هستید، میتوانید به جای ماهی از بذر کتان بهره جویی کنید که آن هم مأخذ امگا۳ است.

کافئین را رها کنید.
بی تردید کافئین به شما انرژی می‌دهد ولی از سمت دیگر اخلاق و رفتار شما را به هم می‌ریزد. آشامیدنی‌های کافئین دار به علت کافئین و شکری که دارند، توانایی دارند نوسانات هورمونی و متعاقب آن نوسانان خلقی ایجاد نمایند.
بانوان مبتلا به نشانگان پیش از پریود به اندازه اندک کافئین هم حساس هستند و نشانه‌های شدیدی نشان میدهند. پسندیده‌تر است مقدار استفاده این آشامیدنی را کاهش دهید و آن را با چایی سبز که آنتی اکسیدان دارد، جایگزین کنید تا ببینید چه تغییری در اخلاق و رفتار شما اتفاق میوفتد.

آرامش را تمرین نمایید.
پسندیده‌تر است تمرین‌های آرام کننده انجام دهید.

به جای هر واکنشی پسندیده‌تر است اول نفس عمیقی بکشید.

گرچه آسان نیست ولی پسندیده‌تر است. آزمایش کنید.

تا ۱۰ بشمارید و خودتان را در یک موقعیت آرامش بخش متصور شوید.

این تکنیک‌ها بی تردید همواره شما را خونسرد و متعادل نگه نمی‌دارد ولی با ممارست بیشتر، شمار دفعاتی که آرام برخورد میکنید، بیشتر خواهد شد.

فعالیت فیزیکی کنید.
اینکه هم اکنون افسرده هستید، یا نشانه‌های نشانگان پیش از پریود دارید، علت نمی‌شود ورزش را رها کنید. اتفاقا در این وضعیت ورزش و تحرک جسمانی می‌تواند. اضطراب و نگرانی را از شما دور کند و سبب میگردد در بازتاب به محرک‌ها آرام‌تر برخورد کنید.
تلاش کنید دست کم سی دقیقه پیاده روی تند، دوچرخه سواری ، شنا یا باقی تمرینات ورزشی هوازی را در برنامه هر روزه خود یا دست کم بیشتر روزهای هفته بگنجانید. فعالیت بدنی منظم به منظور بهترشدن تندرستی عمومی شما و کاهش شدت بعضی از نشانه‌های نشانگان پیش از پریود همچون ملال و خستگی و افسردگی بافایده است.

غذاهای سرشار از آهن بخورید.
خیلی از خانم‌ها امکان دارد در دوره پریود احساس کمبود انرژی و ملال و خستگی کنند.

این حالت بطور معمول به علت خونی که طی این زمان از جسم و بدن خارج میشود، ظهور میکند.

مفیدترین کار اینست که میزان فرآوانی غذاهای سرشار از آهن مانند اسفناج ، تخم مرغ، لوبیا، آجیل و غلات سبوس دار به رژیمتان بیافزایید.
در خیلی از خانم‌ها مصرف مواد خوراکی سرشار از کلسیم مانند شیر و ماست همچنین می‌تواند به کاهش حس خسته بودن یاری رساند.

بین وعده‌های اندک و با شاخص قند موجود در خون پایین مانند کیک‌های بنا شده از آرد جو هم میتواند به افزایش میزان انرژی یاری رساند.

از مصرف تنقلات شیرین امتناع کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =