مضرات قوز کردن

چرا نباید قوز کنیم.

قوز کردن مشکلی ست که خیلی‌ها با اون گرفتار هستند خصوصا” زنان ضروری است بدانید در ستون مهره‌ها سه انحنا وجود دارد که ستون مهره‌ها را به شکلS نشان میدهد.

زمانی که انحنای پشت از میزان رایج خود خارج شد و بدن به شکل C در آید به آن قوز می‌گویم.

قوز نکنید. قوز کردن به فشار روی ستون مهره‌ها شما می‌افزاید. قوز کردن فشار یا کششی را روی استخوان‌ها، عضله‌ها و مفاصلی بوجود میاورد که برای سر جا نگه داشتن ستون مهره‌ها موردنیاز هستند.
ولی یک حالت بدن ناپسند فقط برای پشت شما نامطلوب نیست قوز کردن همیشگی به اندام‌های درون بدن شما هم فشار می‌آورد و فعالیت را برای شش‌ها و روده‌های شما سخت‌تر می‌سازد باگذشت زمان، قوز کردن سبب میشود که هضم خوراک برای شما سخت‌تر شود و بهنگام تنفس هوای لازم را وارد جسم خود نکنید.
صاف و راست بایستید.

یک روش بسیار والا به منظور پرهیز از مشکلات مرتبط به حالت بدن این است که صاف و راست بایستید زمانی که صاف و راست می‌ایستید احساس و ظاهر نیکوتری خواهید داشت و لاغرتر به نظرخواهید رسید برای اینکه صاف و راست بایستید فرض کنید که پشت خود را به یک دیوار چسبانده اید تا قامت شما را مقدار بگیرند در این وضعیت باید سر خود را صاف نگاه دارید و چانه خود را تو دهید و گوش‌های شما باید روی میانه شانه‌های شما قرار بگیرند شانه‌های خود را عقب دهید، زانوهای خود را صاف نگاه دارید و شکم خود را تو دهید هم چنین باسن خود را بشکلی بیرون ندهید که ناچار شوید سر خود را به طرف آسمان کش دهید.

پشت میز خود فرو نروید.

زمانی که پشت میز می‌نشینید قوز کردن برای شما راحت میشود و حتا امکان دارد که به عقب خم شوید و اندکی جسم خود را بچرخانید زمانی که پشت میز می‌نشینید چنین حالتی را باید غدغن کنید به جای چنین حالت جسمی پشت خود را به صندلی تکیه دهید و یک حوله لوله شده کوچک یا یک کوسن ویژه کمر پشت قسمت میانی کمر بگذارید تا انحنای طبیعی ستون مهره‌ها شما حفظ شود زانوهای خود را با یک زاویه قائم تا کنید و در همون ارتفاع یا اندکی بالاتر از سطح باسن‌های خود نگاه دارید و پاهای خود را صاف روی کف بگذارید.

قوز کردن

قوز نکنید.

مراقب درد مزمن ستون مهره‌ها متعاقب از پیشرفت تکنولوژی (TexNeck) باشید.

آیا در همه طول روز گوشی هوشمند شما در دستانتان است؟ ۱ دقیقه از وقت خود را به کش دادن گردن خود مختص کنید زمانی که سر خود را به طرف پایین کج میکنید تا پیام‌های دریافتی را بخوانید به ستون مهره‌ها شما فشار وارد میشود در طی یک روز یا یکسال این فشار وارده بر ستون مهره‌ها شما افزایش میابد به منظور پرهیز از چنین مشکلی پیشنهاد میشود که بجای کاستن سرخود گوشی همراه خود را بالا بیاورید و چشم‌های خود را حرکت دهید.

بهنگام رانندگی لم ندهید.

در طی یک رانندگی درازمدت لم دادن یک حالت راحتی بخش برای راننده است، ولی چنین کاری می‌تواند به حالت مناسب بدن لطمه بزند به جای لم دادن پیشنهاد میشود که صندلی خود را به فرمان نزدیک کنید تلاش کنید که پاهای خود را به هم قفل نکنید و زانوهای خود را اندکی تا کنید زانوهای شما باید هم سطح با باسن‌های شما یا اندکی بالاتر از آنها باشند از یاد نبرید که پشت خود یک بالشتک یا یک حوله لوله کرده به عنوان تکیه گاه بگذارید.

برای مهمانی‌ها یا گردش درازمدت از کفش‌های پاشنه بلند استفاده ننمایید. استفاده مکرر و درازمدت از چنین کفش هایی برای حالت بدنتان مناسب نیست پوشیدن کفش‌های پاشنه صناری و کفش‌های ژیمناستیک سبب می‌شو که بنیان ستون مهره‌ها شما بسمت پیش رو و جلو سوق داده شود و درنتیجه قوس ستون مهره‌ها بیشتر میشود افزایش قوس ستون مهره‌ها سبب میشود که استخوان‌های ستون مهره‌ها دستخوش تغیر شوند و فشاری روی عصب‌ها وارد بشود که کمردرد را به بار می‌آورد افزون بر این، کفش‌های پاشنه بلند وزن بیشتری را روی زانوهای شما وارد میکنند پیشنهاد میشود که بمنظور استفاده هر روزه خود کفشی را برگزینید که پاشنه‌اش کوتاه‌تر و کلفت‌تر است.
به روش مناسب بخوابید.

حتی موقعی که چرت می‌زنید هم بایستی مواظب روش خوابیدن خود باشید توصیه میشود که از تشک‌های نرم و گود افتاده امتناع کنید یک تشک سفتی را برگزینید که به حفظ شکل طبیعی ستون مهره‌ها شما یاری میکند چنانچه به پهلو می‌خوابید زانوهای خود را اندکی تا کنید و آنها را بغل نکنید بالشتی را زیر سر خود قرار بدهید تا سرتان هم سطح با ستون مهره‌ها شما باشد انسانهایی که به پشت می‌خوابند نباید از بالشت‌های خیلی کلفت بهره ببرند، بلکه بایستی بالشت‌های کوچکی را گزینش و انتخاب و زیر گردن خود وارد میکند.

فعالیت فیزیکی کنید. و عضلات شکمی را قوی کنید.

چربی بیش ازحد در اطراف شکم شما فشار روی ستون مهره‌ها را افزایش میدهد برای مهیا آوردن یک تکیه گاه قوی برای ستون مهره‌ها خود به عضله‌های قوی احتیاج دارید ۱ برنامه ممارست جسمی سبب میشود که بدن و ستون مهره‌ها شما یک شکل والا داشته باشند یک نکته اساسی را که می‌بایست گفت این است که تمرین‌های بدون تاثیر (non-impacexercises) مانند تائی چی در حفظ حالت مناسب بدن موثرند.

مشکلات خود را بررسی نمایید.

با احتمال فراوان خودتان میدانید که قوز میکنید یا نمی‌کنید چنانچه از چنین چیزی مطمئن نیستید، میتوانید از یک شیوه سریع بهره جویی کنید پشت یک دیوار بایستید پاهای خود را به میزان شش اینچ (۲۴/۱۵ سانتی متر) از ازاره (پاچین) دیوار بیرون دهید ماتحت شما باید دیوار را لمس کند قسمت تحتانی کمر و گردن شما باید دو اینج (۰۸/۵ سانتی متر) از دیوار بازه داشته باشد چنانچه قسمت تحتانی کمر و گردن شما چنین فاصله‌ای را با دیوار نداشت با دکترتان صحبت کنید تا به منظور بهترشدن حالت بدنتان راه هایی را سفارش کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 11 =